[PRZEDPREMIEROWO[ #86 Recenzja książki “Cała prawda o Francuzkach” Marie-Morgane le Moël

Francuski styl, historia, polityka, królowe, jedzenie i nie tylko. Czyli czego dowiemy się, gdy sięgniemy po książkę o Francuzkach.
PREMIERA: 5.02.2016r.
Rzadko kiedy sięgam po książki z gatunku „Inspirujące historie”, rzadko zdarza się tak, że jest to napisane w ciekawy i interesujący sposób, tak bym się przy nich nie nudziła. Na blogu możecie znaleźć dosłownie parę recenzji poradników i książek tego typu. Jednak, kiedy już sięgam po taką literaturę to wiem, że musi być bardzo ciekawa, a temat musi podejść pod moje gusta. Tak też było przy tej książce, skusił mnie do niej film „Diabeł ubiera się u Prady” i końcowa scena, gdzie główna bohaterka poleciała do Paryża na pokaz mody. Zainteresowało mnie czy Francuzki są naprawdę takie jak je się przedstawia? Traf chciał tak, że następnego dnia dostałam propozycję zrecenzowania tej książki, nie wahałam się ani chwili.
Zapraszam na krótką, ale wartą przeczytania recenzję!

O Francuzkach mówi się różnie. Raz są stylowe i modne, a raz niegrzeczne i zadufane w sobie. Jednak przeważnie słyszymy o nich, że są modne, wytworne i pełne dobrego stylu, ale dzięki tej książce dowiadujemy się bardzo wielu faktów o Francuzkach i nie tylko. Autorka przedstawia nam te słynne kobiety pochodzące z Francji takie jak Joanna d’Arc, królowe, posłanki, projektantki mody, ale także takie mniej znane, które na co dzień zajmują się domem, dziećmi i pracą. Całość jest otulona w ciekawy i momentami zabawny sposób.
Recenzja nie będzie długa, ale za to pozytywna. Książka jest bardzo dobra, dowiedziałam się wielu ciekawostek, których nie będę Wam zdradzać, byście nie stracili najlepszego. Od pierwszych minut czytania, świetnie się bawiłam, gdyż autorka, nie tylko opowiada wszystko w interesujący sposób, ale także w nutką humoru. Zamiast cytatów wstawię Wam zdjęcia. Dodatkową zaleta książki jest spis treści jaki znajdziemy z przodu, dzięki czemu możemy od razu przejść do ulubionego działu. Nawet mimo że historia nie jest moim faworytem, to i w tym dziale dowiedziałam się ciekawych rzeczy, ba dzięki temu cofnęłam się aż do 1614r. jeśli się nie mylę. Każdy z działów posiada wiele informacji i chyba każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie w tej książce. Jak sama autorka napisała w podziękowaniach – przeprowadziła wiele wywiadów, rozmów, sama była zaskoczona tym, ile musiała zebrać materiałów, by wszystko co ważne zawrzeć na stronicach tej pozycji. Znajdziemy także cytaty wypowiedzi niektórych osób, z którymi rozmawiała.
Nie mogę nie wspomnieć o okładce, w której po prostu się zakochałam. Tak klimatycznej, urokliwej i wytwornej okładki już dawno nie widziałam. Wiem, że nie powinno się oceniać książki po tym, ale jak ją zobaczyliście, że się nie zakochaliście? Bo ja natychmiastowo!
Dziś naprawdę krótko, bo źle się czuję, ale mogę Wam polecić tę książkę, jeśli lubicie takie pozycje to jak najbardziej po nią sięgnijcie. Jeśli zaś nudzi Was czytanie informacji o innych krajach i osobach to darujcie sobie. Mnie niestety nie udało się przebrnąć do końca, ominęłam część działu z polityką bo to zupełnie nie mój konik, ale za to o modzie i francuskim szyku przeczytałam wszystko! Dlatego uważam, że może nie cała książka Wam się spodoba, ale któryś dział, może kilka na pewno. Polecam Wam, jeśli lubicie jakieś z działów ze zdjęcia.
Moja ocena to 7/10, bo fajne, ciekawe, ale nie wszystko.
Pozdrawiam,
Wasza Dominika
Wydawnictwo: Kobiece
Autorka: Marie-Morgane le Moël
Oryginalny tytuł: The Truth About French Women
Stron: 272
Data premiery: 5 luty 2016r.
Za książkę dziękuję