#126 [PRZEDPREMIEROWO] Recenzja książki “Co mnie zmieniło na zawsze” Amber Smith

Czasem nie wszystko jest czarno-białe, czasem jest po prostu szare i bolesne. A kiedy nie mamy w nikim oparcia, jest jeszcze gorzej.
Data premiery: 9 listopada 2016r.
Ostatnimi czasy miałam bardzo dużo pracy, nie tylko z książkami, ale także w domu, dodatkowe zadania mnie wykańczały, byłam na kresie wytrzymałości i potrzebowałam czegoś, co by pozwoliło mi się zapomnieć. Wiedziałam, że nie pomoże mi żadna książka dla młodzieży, ani żaden erotyk, potrzebowałam czegoś realistycznego, historii, która może nie jest cukierkowata, ale która mogłaby być prawdziwa. Z taką lekturą przyszła do mnie Feeria Young, którzy przekazali mi przedpremierowo książkę „Co mnie zmieniło na zawsze” od Amber Smith, za co jestem wdzięczna z całego serca, bo pozwoliła mi wrócić do równowagi emocjonalnej. Tylko o czym tak naprawdę jest ta książka?

Eden była normalnie żyjącą nastolatką do pewnej nocy. Miała przyjaciół, była szczęśliwa, niewinna i urocza. Rodzice byli kochani, miała cudownego brata, który niedawno wyjechał na studia, ale był także przyjaciel brata, Kevin – traktowała go jak najbliższą rodzinę, a on pewnej nocy zakradł się do jej pokoju i ją zgwałcił. Od tego czasu Eden nie jest już taka sama, całkowicie się zmieniła. Powoli zaczęła zatracać się w tym, by zapomnieć, nie czuć tego ciągłego bólu. Najpierw starała się wrócić do normalności, ale potem, gdy wiedziała, że się to nie uda, zaczęła umawiać się kolejnymi chłopakami, palić, pić, gubić się w tym co robi. Bliscy nie wiedzieli co się z nią dzieje, ani co zrobić, by jej pomóc, nie mogli do niej dotrzeć, ona nie chciała ich dopuścić do siebie, nikogo nie dopuszczała. Została sama ze swoim bólem i tym, że pamięta każdą sekundę tamtej nocy, choć starała się za wszelką cenę zapomnieć. Nic nie przynosi jej ukojenia, nie jest już niewinna, ani urocza. Do czego jest zdolna zgnębiona dziewczyna, gdy chce zapomnieć?

„Nie wiem, jak długo leżę po wszystkim, mówiąc sobie: Zaciśnij powieki, spróbuj, po prostu spróbuj zapomnieć. Spróbuj zignorować to wszystko, co wydaje się nie w porządku, wszystko, co sprawia wrażenie, że już nigdy nic nie będzie w porządku.”

Musze powiedzieć, że takiej książki potrzebowałam. Mocnej, prawdziwej, która nie jest słodka, ani urocza, pragnęłam czegoś co mną wstrząśnie i sprawi, że zatrzymam się na moment, by przeżyć tę historię jeszcze raz. I tak się stało. Ta powieść jest nietuzinkowa, szczera, nie ma w niej miejsca na pomyłki, ani kolorowanie danej sytuacji. Do tej pory nie znałam Amber Smith, ale w tej chwili bardzo ją cenię, Stworzyła książkę, niby fikcyjną, ale cholernie prawdziwą, może się powtarzam, ale naprawdę dawno nie czytałam powieści, która by tak mną wstrząsnęła i sprawiła, że naprawdę zatrzymałam się na chwilę. I mimo że czytałam ją w zeszłym tygodniu, to do tej pory nie mogę jej zapomnieć, ani nawet nie chce zapomnieć. Gdy na rynku królują książki New Adult, po pewnym czasie mamy ich dość, chcemy czegoś innego, nowego i takim moim zamiennikiem jest właśnie „Co mnie zmieniło na zawsze”.

“Nie, nie możesz płakać. Bo nie ma o co. Bo to był tylko sen, zły sen. Koszmar. To nieprawda. Nieprawda. Nieprawda. To właśnie powtarzam sobie w myślach. NieprawdaNieprawdaNieprawda. Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj. Jak mantrę. Jak modlitwę.”

Chciałabym wspomnieć też, że autorka podeszła do tematu bardzo poważnie. Wiem, że wielu osobom może nie podobać się ta książka, a raczej może ich drażnić główna bohaterka, która nie zachowuje się typowo, ale moim zdaniem każdy z nas ma swój sposób na radzenie sobie z bólem. Fabuła, fabułą, ale jeszcze trzeba omówić jak została napisana. I tutaj dla mnie trochę dziwne jest, że książka porusza bardzo delikatne aspekty życia i wydarzeń, ale została napisana lekkim stylem, dzięki czemu czyta się naprawdę bardzo szybko, mnie to zajęło kilka godzin. Emocje, które zostały przekazane w dobry sposób, a także prosty język jaki jest wykorzystany w książce, to wszystko sprawia, że całość jest dobrze skomponowana i harmonijna.

“Kiedy patrzę na nią z dołu, czuję się taka mała. A głos Kevina wiruje jak tornado w mojej głowie, kiedy chłopak szepcze z oddechem na mojej twarzy: Nikt ci nigdy nie uwierzy. Wiesz o tym. Nikt. Nigdy

Czuję, że dzięki tej książce wrócą czasy, gdy w Feerii wydawano książki o życiu i o jego trudach, nie tylko urocze lektury dla młodzieży. Ta powieść przypomina bardzo serię Rebecci Donovan „Oddechy”, która była bardzo życiowa i poruszała właśnie trudne tematy. Wtedy byłam zachwycona i teraz też jestem. Może to dużo co powiem i wiele osób się ze mną nie zgodzi, ale właśnie dla takich książek jak „Co mnie zmieniło na zawsze” zaczęłam czytać i dla takich książek właśnie warto czytać, bo dają nam do myślenia i pokazują to, czego na co dzień nie chcemy widzieć. Szara rzeczywistość jest wśród nas i zawsze będzie, ale czasem warto się zatrzymać i pomyśleć. Zacytuję tutaj autorkę z ostatniej strony książki Chociaż ta książka jest utworem fikcyjnym, zdaję sobie sprawę, że miliony prawdziwych nastolatek w ten czy inny sposób dzielą doświadczenia Eden. Niestety ich historie nie są nowe, ale absolutnie należy je opowiadać. Ciągle i ciągle od nowa.”.
Więcej mówić nie trzeba, prócz tego, że polecam wam tę powieść i będę bardzo szczęśliwa jeśli ją przeczytanie i wam się spodoba.
Moja ocena to 10/10
Pozdrawiam,
Wasza Dominika
Wydawnictwo: Feeria Young
Autor: Amber Smith
Oryginalny tytuł: „The Way I Used to Be”
Stron: 392